Sex og samtykke

Den 11. december deltog hele 2.g-årgangen i en temadag med fokus på sex og samtykke.

Baggrunden er, at Folketinget i maj 2023 vedtog, at der skal være et øget fokus på seksualundervisningen i gymnasieskolen. Dette kombineret med at en stor andel af unge udtrykker utryghed og uvidenhed over for samtykkeloven gjorde, at vi på Marselisborg Gymnasium slog de to ting sammen til én temadag.

Dagen bød på en blanding af fælles oplæg af sexologer og workshops, som eleverne selv havde kunne vælge sig ind på. Her kom de omkring emner som normer og idealer, kropsidealer, unges brug af porno, køn og identitet, den store biologiske hvem, hvordan, hvorfor og samtykkeloven. Bag disse workshops stod dels eksperter udefra og dels lærere fra fagene biologi, mediefag, og samfundsfag. Det hele blev afsluttet med Sexpert-panelet, der svarede på elevernes mange anonyme spørgsmål.

Samme dag var der en fællestime for alle 3. og 4. g’erne. Organisationen Levende Menneskerettigheder inddrog eleverne som bedømmere i en virkelig voldtægtssag. De skulle løbende tage stilling til vidner, fakta og til slut dømme eller frikende i sagen. Alt skete under kyndig vejledning fra en advokat, som trak på egen ekspertise og erfaring.

Foto: Per Fløng